# QUESTIONS ON REASONING (PART-8)

#### QUESTIONS ON REASONING (PART-8)

Most of these questions are taken from the previous examinations conducted by the Staff Selection Commission (SSC) of the General Intelligence and Reasoning section of the following exams as well as other similar exams. They are all solved and supported by detailed explanation.

1. Combined Graduate Level (CGL) Exam Tier-I

2. Combined Higher Secondary (10+2) Exam (CHSL) Tier-I

3. SI in Delhi Police and CPO Exam Tier-I

4. Stenographers Exam

5. Grade-II DASS Exam conducted by Delhi Staff Subordinate Services (DSSSB)

#### QUERY 141

**3 4 6**

** 5 7 3**

** 1 2 7**

** 35 69 ?**

**MAHA GUPTA**

Sum of the squares of the first three number is equal to the fourth number in each column; see how

3^2 + 5^2 + 1^2 = 35

4^2 + 7^2 + 2^2 = 69

Therefore the required number

6^2 + 3^2 + 7^2 = 94 (answer)

QUERY 142

**251 (12) 107**

** 381 (_) 125**

14

24

16

11

**MAHA GUPTA**

251 – 107 = 144; root144 = 12

Similarly the required number

381 – 125 = 256; root 256 = 16 (option ‘3’)

QUERY 143

**9 + 3 = 722**

** 5 + 7 = 536**

** 8 + 6 = 845**

** 4 + 4 = 613**

** then**

** 7 + 2=?**

**MAHA GUPTA**

Reverse the digits of the product of the numbers on LHS and put the digit less than 1 of the second number on unit’s place to get the number on RHS; see how

9*3 = 27, 72, 3 -1 = 2; so RHS = 722

5*7 = 35, 53, 7 – 6 = 6; so RHS = 536

8*6 = 48, 84, 6 – 1 = 5; so RHS = 845

4*4 = 16, 61, 4 – 1 = 3; so RHS = 613

Therefore the required number

7*2 = 14, 41, 2 – 1 = 1; so RHS = 411 (answer)

QUERY 144

**MAHA GUPTA**

Deduct the sum of squares of the numbers from the cube of the number in the bracket; see how

3^3 – (1^2 + 4^2) = 27 – 17 = 10

4^3 – (3^2 + 6^2) = 64 – 45 = 19

Therefore the required number

5^3 – (4^2 + 7^2) = 125 – 65 = 60 (option ‘3’)

QUERY 145

**583 : 293 :: 488 : ?**

291

378

487

581

**SJ PATEL**

378 (option ‘2’)

The sum of digits is decreasing by 2; see how

LHS

5+8+3 = 16

2+9+3 = 14

RHS

4+8+8 = 20

So we need a number the sum of whose digits is 20 – 2 = 18

We see out of the given options only 378 is such a number

QUERY 146

**9 : 7 :: 80 : ?**

48

50

78

82

**MAHA GUPTA**

78 (option ‘C’)

LHS

9 – 2 = 7

RHS

Therefore the required number = 80 – 2 = 78

Plz note that in analogy the relation between the terms on LHS is seen or relation between the terms on RHS; you can’t establish relation between one term of LHS and one term of RHS. The question 9 : 80 :: 7 : ? is different. In this question the answer will be 48 as

LHS

9^2 – 1 = 80

RHS

7^2 – 1 48

QUERY 147

**Similar set of 1, 5, 12 is?**

7, 11, 35

4, 8, 24

10, 14, 44

9, 13, 42

**MAHA GUPTA**

The second number is more by four of the first; the third number is twice of the sum of first and second.

Therefore the answer is 4, 8, 24 (option ‘2’).

QUERY 148

**0, 2, 10, 30, ?**

**KUMAR SAURABH**

Every number is cube of a consecutive whole number starting from 0 plus the number itself; see how

0^3 + 0 = 0

1^3 + 1 = 2

2^3 + 2 = 10

3^3 + 3 = 30

Therefore the required number

4^3 + 4 = 68

QUERY 149

**Wrong number in the sequence?**

** 102, 101, 98, 93, 86, 74, 66, 53**

101

66

74

93

**MAHA GUPTA**

Numbers are in decreasing order by consecutive odd numbers from the beginning; see how

102 – 1 = 101

101 – 3 = 98

98 – 5 = 93

93 – 7 = 86

86 – 9 = 77 ; so the culprit is 74 (option ‘3’)

77 – 11 = 66

66 – 13 = 53

QUERY 150

**9×7 = 32**

** 13×7 = 120**

** 17×9 = 208**

** 19×11 = ?**

**MAHA GUPTA**

Multiply the addition and subtraction of the numbers on LHS to get RHS; see how

(9 + 7)*(9 – 7) = 32

(13 + 7)*(13 – 7) = 120

(17 + 9)*(17 – 9) = 208

So the required number

(19 + 11)*(19 – 11) = 240 (answer)

QUERY 151

**4, 18, 48, ?, 180**

80

100

105

125

**MAHA GUPTA**

The pattern is n(n+1)^2; where n is a consecutive natural number from 1 itself; see how

1*(1 +1)^2 = 4

2*(2 + 1)^2 = 18

3*(3 + 1)^2 = 48

So the required number = 4*(4+1)^2 = 100 (option ‘2’)

5*(5 + 1) = 180

NOTE: You can see this pattern like this also

1*2^2 = 4

2*3^2 = 18

3*4^2 = 48

4*5^2 = 100

5*6^2 = 180

QUERY 152

**4, 13, 38, ?**

**MAHA GUPTA**

Pattern is

4*3^0 + 0 = 4

4*3^1 + 1 = 13

4*3^2 + 2 = 38

Therefore the required number

4*3^3 + 3 = 111 (answer)

NOTE: This is reasoning; in which a logic differs from options to options. But here no options are given; it’s just my view.

QUERY 153

**423 : 657:: 534 : ?**

678

867

768

876

**MAHA GUPTA**

LHS

423 + 234 = 657

So the required number

534 +234 = 768 (option ‘C’)

QUERY 154

**5, 39, 272, 1631, ?**

**MAHA GUPTA**

5*8 = 40; 40 – 1 = 39

39*7 = 273; 273 – 1 = 272

272*6 = 1632; 1632 – 1 = 1631

Therefore the required number

1631*5 = 8155; 8155 – 1 = 8154 (answer)

QUERY 155

**7×2 = 28**

** 6×3 = 36**

** then 4×4 = ?**

**MAHA GUPTA**

PATTERN

7*(2+2) = 28

6*(3+3) = 36

Therefore the required number

4*(4+4) = 32 (answer)

QUERY 156

**123 = 14, 323 = 22, 624 = ?**

**SUMIT BISLA**

Add the squares of all the digit of LHS

1^2 + 2^2 + 3^2 = 14

3^2 + 2^2 + 3^2 = 22

Therefore the required number

6^2 + 2^2 + 4^2 = 56 (answer)

QUERY 157

**TSAE : TSEW::HTRON : ?**

HTUSO

HTUOS

HTOUS

HTSOU

**MUKESH NAYAK**

Relation between the terms of LHS is that they are reverse in order of the names of directions; see how

LHS

TSAE => EAST

TSEW => WEST

RHS

HTRON => NORTH

So it will be reverse of SOUTH i.e. HTUOS (option ‘2’)

QUERY 158

**Doctor : Patient :: ?**

Crop : Farmer,

Engineer : Computer,

Lawyer : Judge,

Pilot : Plane

**MAHA GUPTA**

ENGINEER : COMPUTER (option ‘2’)

As a doctor treats/repairs a patient, an engineer repairs a machine.

In one of the meanings ENGINEER = a person who is trained to repair machines and electrical equipment.

QUERY 159

**4, 11, 30, 85, 248, ?**

333

444

683

735

**MAHA GUPTA**

Pattern

3^1 + 1 = 4

3^2 + 2 = 11

3^3 + 3 = 30

3^4 + 4 = 85

3^5 + 5 = 248

Therefore the required number

3^6 + 6 = 735 (option ‘4’)

QUERY 160

**Find odd pair**

** 120 – 80**

** 57 – 19**

** 45 – 30**

** 63 – 42**

**MAHA GUPTA**

57 – 19 (option ‘2’)

In all other pairs the first number is half more than the second.