REASONING

QUESTIONS ON REASONING (PART-7)

QUESTIONS ON REASONING (PART-7)

Most of these questions are taken from the previous examinations conducted by the Staff Selection Commission (SSC) of the General Intelligence and Reasoning section of the following exams as well as other similar exams. They are all solved and supported by detailed explanation.

1. Combined Graduate Level (CGL) Exam Tier-I

2. Combined Higher Secondary (10+2) Exam (CHSL) Tier-I

3. SI in Delhi Police and CPO Exam Tier-I

4. Stenographers Exam

5. Grade-II DASS Exam conducted by Delhi Staff Subordinate Services (DSSSB)

QUERY 121

25 : 175 :: 32 : ?

150
170
162
160

MAHA GUPTA
Sum of the digit of the first number is multiplied by the number itself to get the other number; see how

25; (2+5)*25 = 175

Therefore the required number
32; (3+2)*32 = 160 (option ‘4’)


QUERY 122

10169232_285216014974308_960194384_n

MAHA GUPTA

Every number of RHS is multiplied with its next number; so the answer is 3*4 = 12. It can’t be 3*6 as the sequence of earlier number i.e. 9, 8, 7, 6 is now broken.


QUERY 123

14*13 = 128
16*13 = 280
15*11 = ?

MAHA GUPTA
The last two digits of the multiplication of the numbers on LHS get interchanged in the number of RHS; see how
14*13 = 182; RHS = 128
16*13 = 208; RHS = 280

Therefore 15*11 = 165; RHS = 156 (answer)


QUERY 124

10154923_573317309443122_963108456_n\

Rahul Choudhry

Product of the bottom left number to it’s diagonally opposite number is forming the number of the other diagonal; see how

6*3 = 18
7*9 = 63
6*4 = 24

Therefore the desired number
7*6 = 42; hence the digit 4 (answer).


QUERY 125

10155055_1403633676575232_1846240074_n

Reepa Nimesh

Divide the number formed by the digits at the top of the square by the number formed by the digits at the bottom; see how

85/17 = 5
76/19 = 4

So, the required number
91/13 = 7 (answer)


QUERY 126

1237846_1403638296574770_657920912_n

Reepa Nimesh

LHS: 6 – 2 = 4; 4 – 1 = 3 and 2 + 4 = 6; 6 – 1 = 5. Thus RHS = 35
LHS: 7 – 5 = 2; 2 – 1 = 1 and 1 + 5 = 6; 6 – 1 = 5. Thus RHS = 11
LHS: 4 – 2 = 2; 2 – 1 = 1 and 1 + 1 = 2; 2 – 1 = 1. Thus RHS = 11

Likewise the required number
LHS: 7 – 1 = 6; 6 – 1 = 5 and 3 + 3 = 6; 6 – 1 = 5. Thus RHS = 55 (answer)


QUERY 127

16, 71, 87, 158, 141, 61, 76, 137, ?

MAHA GUPTA
Digit at the most left place becomes the unit’s digit of the next number, and their sum becomes the other digits of the next number

So the next number to 137 = 111 (answer)


QUERY 128

MAHA GUPTA
RHS = cube of the number on LHS + the number itself
So the required number = 5^3 + 5 = 130 (answer)


QUERY 129

7, 9, 13, 21, 18, 9, -18, -14, 2, ?, ?

SHIV KISHOR
+2, +4, +8, -3, -9, -27, +2, +16, +128

The last of number is 8 times of its preceding number.


QUERY 130

Find odd number?
74, 7
41, 4
63, 6
97, 9

MAHA GUPTA
Option ‘4’. The difference of the digits of the first number in each set is 3; but in the last set it is 2.


QUERY 131

95, 115, 145, 155, ?

185
165
215
175

MAHA GUPTA
185 (option ‘1’). Each number is multiplication of 5 and a prime number increasing consecutively; see how
95 = 5*19
115 = 5* 23
145 = 5*29
155 = 5*31

Therefore the next number = 5*37 = 185


QUERY 132

445, 221, 109, ?, 25, 11, 4

Abhishek Tyagi
Starting from end the sequence goes like this
4*2 + 3 = 11
11*2 + 3 = 25
25*2 + 3 = 53 (answer)
53*2 + 3 = 109
109*2 + 3 = 221
221*2 + 3 = 445

Amrit Prakash
The difference between two consecutive numbers stating from the end-point is increasing two times of its previous
11-4 (diff- 7)
25-11 (diff- 14)
53-25 (diff-28)
109-53 (diff-56)
221-109 (diff-112)
445-221 (diff-224)

So the required number is 53 (answer)


QUERY 133

61, 52, 63, 94, 46, ?

19
18
17
16

MAHA GUPTA
The number formed by reversing the digit of each number of the sequence is square of consecutive natural numbers starting from 4; see how
61 —- 16 = 4^2
52 —- 25 = 5^2
63 —- 36 = 6^2
94 —- 49 = 7^2
46 —- 64 = 8^2

Therefore the required number = 9^2 = 81 —- 18 (option ‘2’)


QUERY 134

8 : 12 :: 6 : ?

8
11
5
7

MAHA GUPTA
Half of 12 i.e. 6 is the key to find exact analogy here.

Taking 6 as base, LHS = 6 + 2= 8; 6*2 = 12

Means the second term of RHS is double of (the first term – 2)

So RHS = 4 + 2 = 6; 4*2 = 8 (option ‘1’)


QUERY 135

4267 = 10
3374 = 9
4255 = ?

10
12
20
8

MAHA GUPTA
Deduct the product of the second and fourth digits of each number from the product of the first and third digits to get RHS; see how
i) 4*6 – 2*7 = 10
ii) 3*7 – 3*4 = 9

Therefore the required number = 4*5 = 2*5 = 10 (option ‘1’)


QUERY 136

Find odd
TEETH
SLEEP
SHEEP
GREED

MAHA GUPTA
TEETH (option ‘1’) as the consonent ‘T’ is repeated


QUERY 137

11 14 2 39
12 15 3 57
13 16 4 ?

87
75
84
77

MAHA GUPTA
Multiply second and third number of every row and add the first one to it to find the last number; see how
Row-I: 14*2 + 11 = 39
Row-II: 15*3 + 12 = 57

Therefore the required number = 16*4 + 13 = 77 (option ‘4’)


QUERY 138

Select the odd
Cow
Dog
Camel
Ox

MAHA GUPTA
DOG (option ‘2’). Except DOG the others come under CATTLE. You cannot select the words here based on gender as both DOG and CAMEL refer to both male and female genders. Male DOG = dog; female dog = bitch. Male camel = bull; female CAMEL = cow


QUERY 139

10153829_240460526155721_6336205182096840069_n

Mamta Jindal

Addition of the squares of the number in the upper circles is equal to the number in the lower circle; see how
3^2 + 2^2 = 13
4^2 + 8^2 = 80

Likewise
1^2 + 5^2 = 26 (answer)


QUERY 140

BOOK : PUBLISHER :: FILM : ?

DIRECTOR
PRODUCER
WRITER
COMPOSER

MAHA GUPTA
PRODUCER (option ‘2’). PUBLISHER = a company or person that prepares and issues books, journals, or music for sale. PRODUCER = One who supervises and controls the finances, creation, and public presentation of a play, film, program, or similar work.

So we see both do similar kind of work.

Previous post

HOW TO FIND MAXIMUM & MINIMUM VALUES OF TRIGONOMETRIC EXPRESSIONS

Next post

HOW TO PREPARE FOR SSC CGL TIER 1 & TIER 2

Maha Gupta

Maha Gupta

Founder of www.examscomp.com and guiding aspirants on SSC exam affairs since 2010 when objective pattern of exams was introduced first in SSC. Also the author of the following books:

1. Maha English Grammar (for Competitive Exams)
2. Maha English Practice Sets (for Competitive Exams)