# QUESTIONS ON REASONING (PART-4)

#### QUESTIONS ON REASONING (PART-4)

Most of these questions are taken from the previous examinations conducted by the Staff Selection Commission (SSC) of the General Intelligence and Reasoning section of the following exams as well as other exams. They are all solved and supported by detailed explanation.

1. Combined Graduate Level (CGL) Exam Tier-I

2. Combined Higher Secondary (10+2) Exam (CHSL) Tier-I

3. SI in Delhi Police and CPO Exam Tier-I

4. Stenographers Exam

5. Grade-II DASS Exam conducted by Delhi Staff Subordinate Services (DSSSB)

#### QUERY 61

**If RED = 6720; then GREEN = ?**

1677209

1677199

16771209

9207716

**MAHA GUPTA**

RED = DER = 4/5/18; on adding 2 to each = 6/7/20 = 6720

GREEN = NEERG = 14/5/5/18/7; adding 2 to each =16/7/7/20/9 = 1677209 (option ‘1’)

QUERY 62

**1, 3, 5, 1, 9, -3, 13, ?**

**MAHA GUPTA**

The given sequence can be bifurcated in two sequences; one sequence of numbers at odd places and the other sequence of numbers at even places; see how

Sequence of numbers at odd places:

1, 5, 9, 13

Every next number is more by 4 than its previous

Sequence of numbers at even places:

3, 1, -3, ?

We see here that every next number is decreasing by consecutive multiple of 2.

Hence the required number = -3 – 6 = -9 (answer)

QUERY 63

**3917, 3526, ? , 2857**

3389

2682

3082

3174

**Chaudhary Deepak Singh**

Subtract number comprising first 3 digits from the number itself to get the next number

3917 – 391 = 3526

3526 – 352 = 3174 (option ‘4’)

Let’s check it for the next number

3174 – 317 = 2857

QUERY 64

**61, 52, 63, 94, 46, ?**

19

18

17

none

**MAHA GUPTA**

If seen closely every number is reverse of a square of a consecutive natural starting from 4; see how

4^2 = 16; reverse of this is 61

5^2 = 25; reverse of this is 52

6^2 = 36; reverse of this is 63

7^2 = 49; reverse of this is 94

8^2 = 64; reverse of this is 46

Therefore the required number

Reverse of 9^2 = 81 i.e, 18 (option ‘2’)

QUERY 65

**1944, 108, ?, 6, 3**

**MAHA GUPTA**

1944/108 = 18

108/18=6

18/6=3

So the required number is 18

QUERY 66

**2, 5, 10, 19, 36, ?**

**MAHA GUPTA**

2^1 + 0 = 2

2^2 + 1 = 5

2^3 + 2 = 10

2^4 + 3 = 19

2^5 + 4 = 36

Therefore the next number is

2^6 + 5 = 69

QUERY 67

**54 + 43 = 2, 60 + 51 = 10; then 62 + 72 = ?**

30

18

20

09

**Shubham Gurjar**

54 + 43 = 97; 9 – 7 = 2

60 + 51 = 111; 11 – 1 = 10

Therefore, 62 + 72 = 134; 13 – 4 = 9 (option ‘4’)

QUERY 68

**54 : 41 :: 36 : ?**

55

45

60

35

**Kumar Saurabh**

5^2 + 4^2 = 41

So, 3^2 + 6^2 = 45 (option ‘2’)

QUERY 69

**If 25 + 25 = 600**

** 35 + 35 = 1190:**

** then**

** 45 + 45 = ?**

**MAHA GUPTA**

25*25 – 25 = 600

35*35 – 35 = 1190

Therefore the required number is 45*45 – 45 = 1980

QUERY 70

**80 : 730 :: ? : 344**

70

40

48

52

**KIRAN MALIK**

80 = 9*9 -1

730 = 9*9*9 + 1

? = 7*7 – 1 = 48 (option ‘3’)

344 = 7*7*7 + 1

QUERY 71

**1, 2, 8, 33, 148, ?**

265

565

465

765

**SHIV KISHOR**

1*0 + 1^2 = 1

1*1 + 1^2 = 2

2*2 + 2^2 = 8

8*3 + 3^2 = 33

33*4 + 4^2 = 148

148*5 + 5^2 = 765 (option ‘4’)

QUERY 72

**If 136×150=60, 357×510=90; then 931×114=?**

78

76

72

84

**Amit Rohilla**

(1+3+6)*(1+5+0) = 60

(3+5+7)*(5+1+0) = 90

Therefore, (9+3+1)*(1+1+4) = 78 (option ‘1’)

QUERY 73

**13 12 5**

**17 15 8**

**25 24 ?**

**29 21 20**

9

11

15

7

**MAHA GUPTA**

13^2 – 12^2 = 5^2 —- 5

17^2 – 15^2 = 8^2 —- 8

25^2 – 24^2 = 7^2 —- 7 (option ‘4’)

29^2 – 21^2 = 20^2 —- 20

QUERY 74

**Paper : Pencil :: Cup : ?**

Drink

Saucer

China Clay

Tea

**MAHA GUPTA**

SAUCER (option ‘2’). The relation between PAPER and PENCIL is that both are items of stationery; likewise the relation between CUP and SAUCER is that both are items of pottery. DRINK is not possible as CUP is a means of drinking of something. CHINA CLAY is not possible as a cup may be made of it. TEA again is not possible as it’s a content that a cup may have inside.

QUERY 75

**3 8 10 2 ? 1**

** 6 56 90 2 20 0**

0

3

5

7

**MAHA GUPTA**

Multiply the number in the first row with its predecessor to get the number in the second row; see how:

3*2 = 6

8*7 = 56

10*9 = 90

2*1 = 2

5*4 = 20

1*0 = 0

Therefore 5 (option ‘3’) is the answer

OR; Square the number in the first row and subtract the number itself from it to get the number in the second row; see how:

3^2 – 3 = 6

8^2 – 8 = 56

10^2 – 10 = 90

2^2 – 2 = 2

5^2 – 5 = 20

1^2 – 1 = 0

Therefore 5 (option ‘3’) is the answer.

QUERY 76

**An Ssc Aspirant**

1^3 – 1 = 0

2^3 – 3 = 5

3^3 – 5 = 22

4^3 – 7 = 57 (option ‘B’)

QUERY 77

**3 4 6**

** 5 7 3**

** 1 2 7**

** 35 69 ?**

82

94

84

42

**MAHA GUPTA**

Add the squares of all the numbers of the first three rows to get the number in the last row; see how

3^2 + 5^2 + 1^2 = 35

4^2 + 7^2 + 2^2 = 69

Therefore 6^2 + 3^2 + 7^2 = 94 (option ‘2’)

QUERY 78

**130 : 154 :: 178 : ?**

24

180

204

206

**MAHA GUPTA**

(11^2) + 9 = 130

(12^2) +10 = 154

Like above

(13^2) + 9 = 178

(14^2) +10 = 206 (option ‘4’)

QUERY 79

**Find odd one out**

** 1, 5, 9, 15, 25, 37, 49**

**MAHA GUPTA**

15 as it should be 17; The pattern of difference between numbers is :

4, 4

8, 8

12, 12

QUERY 80

**Find odd one out**

** 445, 221, 109, 46, 25, 11, 4**

**Parvender Singh Yadav**

Replace 46 by 53; see how

4 + 7*1 = 11

11 + 7*2 = 25

25 + 7*4 = 53 (desired number)

53 + 7*8 = 109

109 + 7*16 = 221

221 + 7*32 = 445